درباره مجله

مجله «جغرافیا و برنامه‌ریزی» نشریه علمی و پژوهشی در رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط در حوزه‌های جغرافیای شهری، برنامه‌ریزی شهری، برنامه‌ریزی روستایی، جغرافیای سیاسی، گردشگری، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و ناحیه‌ای، سنجش از دور و آمایش سرزمین، منتشر می‌کند؛ و جزو انتشارات دانشگاه تبریز است که با همکاری و حمایت معنوی و علمی انجمن جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری ایران منتشر می‌شود.

نخستین شماره مجله «جغرافیا و برنامه‌ریزی» در 1375 منتشر شد و در زمستان 1388 از سوی کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور موفق به اخذ درجه علمی-پژوهشی شد. در حال حاضر این نشریه علمی–پژوهشی تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر شهرام روستائی، سردبیری سرکار خانم دکتر فریبا کرمی، مدیریت اجرایی جناب آقای دکتر حسن محمودزاده، و کارشناسی سرکار دکتر الهام محمد علیزاده  منتشر می‌شود. امید آنکه این مجله علمی همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

تمامی مقالات ارسال شده به مجله «جغرافیا و برنامه‌ریزی» پس از بررسی اولیه و طی کردن فرایند داوری تخصصی توسط حداقل دو داور به صورت محرمانه و دو سو ناشناس، و پذیرش نهایی منتشر خواهند شد. مقالات ارسالی پس از بررسی کامل توسط داوران و تأیید اعضای هیئت تحریریه منتشر خواهد شد. از نویسندگان و پژوهشگران محترم خواهشمند مقالات خود را بر اساس راهنمای نویسنگان نشریه تنظیم فرمایند و مقاله را از طریق سامانه نشریه ارسال نمایند و تا حد امکان از مراجعه حضوری یا تماس تلفنی با دفتر نشریه خودداری شود. تمامی مکاتبات با نویسندگان و داوران از طریق وبگاه و سامانه نشریه انجام می شود.

 

ویژگی‌های برجسته مجله

- به نامه‌های نویسندگان ظرف 48 ساعت پاسخ داده می‌شود.

- هیئت تحریریه معروف دارد.

- مجله داوری تخصصی و همترازخوانی به صورت دوسو ناشناس و گمنام می‌شود.

- مقاله‌های پذیرفته شده خیلی زود به صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

- نویسنده ظرف 2-3 ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

- کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

- مجله از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو مجله‌های طراز اول حوزه خود است.

- مجله در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

- کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- مجله از ضریب استنادی و ضریب تأثیر پژوهشی خوبی در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برخوردار است.

- مجله پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 

اطلاعات کتابشناختی مجله

عنوان فارسی مجله

جغرافیا و برنامه‌ریزی

عنوان انگلیسی مجله

Journal of Geography and Planning

عنوان تحت‌اللفظی مجله

Jughrāfiyā va barnāmah/rīzī

شاپا (ISSN)

شاپا چــــــاپی: 20088078

شاپا الکترونیکی: 27173534

حوزه موضوعی مجله

علوم انسانی -- جغرافیا.

دامنه و زمینه موضوعی مجله

   - برنامه‌ریزی روستایی.

   - برنامه‌ریزی زیست‌محیطی.

   - برنامه‌ریزی شهری.

   - برنامه‌ریزی منطقه‌ای.

   - برنامه‌ریزی منطقه‌ای و ناحیه‌ای،

   - ترافیک شهری.

   - توسعه روستایی.

   - توسعه شهری.

   - جغرافیا.

   - جغرافیای اجتماعی شهری.

   - جغرافیای انسانی.

   - جغرافیای روستایی.

   - جغرافیای سیاسی.

   - جغرافیای شهری.

   - حفظ آثار تاریخی.

   - حمل و نقل شهری.

   - حومه شهر.

   - سنجش از دور.

   - سیاست شهری.

   - شهرسازی.

   - شهرنشینی.

   - شهرها و شهرک‌ها.

   - شهرهای جدید.

   - طراحی شهری.

   - عدم تمرکز شهری.

   - فضاهای شهری.

   - کاربری زمین.

   - گردشگری.

   - محیط شهری.

   - مسکن.

   - مناطق شهری.

   - مناطق صنعتی.

   - نوسازی شهری.

   - آمایش سرزمین.

   - احیای زمین.

زبان

فارسی (به همراه چکیده مبسوط و منابع به انگلیسی برای هر مقاله)

سال شروع انتشار

1375، سال 1، شماره 1 -

فاصله انتشار

فصلنامه

سردبیر

 دکتر فریبا کرمی

مدیر مسئول

دکتر شهرام روستائی

مدیر اجرایی

دکتر حسن محمودزاده

کارشناس نشریه

دکتر الهام محمد علیزاده

محل انتشار

ایران، تبریز

صاحب امتیاز

دانشگاه تبریز

ناشر

دانشگاه تبریز

انجمن علمی حامی

انجمن جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری ایران

وضعیت انتشار

فعال

نوع داوری

دوسو ناشناس، گمنام و محرمانه برای نویسنده و داور

میانگین بازه زمانی بررسی اولیه مقالات دریافتی

حداقل 10 روز

مدت زمان داوری

12 هفته؛ حداقل دو داور.

درصد پذیرش مقالات

20 درصد

شیوه استناددهی

شیوه‌نامه استنادی  APA

شناساگر نویسنده (ORCID)

 الزامی و اجباری

سرعنوان‌های موضوعی فارسی کتابخانه ملی

برنامه‌ریزی شهری.

برنامه‌ریزی شهری--ایران.

برنامه‌ریزی منطقه‌ای.

برنامه‌ریزی منطقه‌ای -- نشریات ادواری.

توسعه اقتصادی – نشریات ادواری.

توسعه پایدار.

توسعه پایدار شهری.

جامعه‌شناسی، شهری.

جغرافیا.

جغرافیا -- نشریات ادواری.

جغرافیای اقتصادی.

جغرافیای انسانی.

سیاست شهری.

شهرسازی.

شهرنشینی.

شهرنشینی--ایران.

کاربری زمین.

کاربری زمین -- ایران.

کاربری زمین -- نشریات ادواری.

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

307.1

307.76

910.5

شماره رده‌بندی کنگره (LC)

G1

G72

GE160

HD879

شماره OCLC

--

نوع ماده

پیایند (ادواری)

توصیف مجله

مجله «جغرافیا و برنامه‌ریزی» نشریه علمی و پژوهشی در رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی است که مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط در حوزه‌های جغرافیای شهری، برنامه‌ریزی شهری، برنامه‌ریزی روستایی، جغرافیای سیاسی، گردشگری، برنامه‌ریزی منطقه‌ای و ناحیه‌ای، سنجش از دور و آمایش سرزمین، منتشر می‌کند؛ و جزو انتشارات دانشگاه تبریز است که با همکاری و حمایت معنوی و علمی انجمن جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری ایران منتشر می‌شود.

نوع دسترسی

دسترسی آزاد، عمومی

سیاست دسترسی آزاد

  مجله تعریف دواج در خصوص نشریه دسترسی آزاد را می‌پذیرد.

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

بیانیه دسترسی آزاد

دانشگاه تبریز به عنوان ناشر مجله «جغرافیا و برنامه‌ریزی»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این مجله، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و مجله به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

- حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

- دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

- افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

- افزایش استناد به مقاله‌ها؛

- فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

- انتشار سریع و به‌موقع.

سیاست مقابله با سرقت ادبی

متن فارسی مقالات ارسالی به مجله «جغرافیا و برنامه‌ریزی» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر مجله مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.

   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

نوع انتشار: دسترسی آزاد، رایگان.

هزینه داوری مقاله: ندارد.

هزینه پذیرش نهایی و انتشار: بعد از پذیرش نهایی مقاله بایستی مبلغ 500 هزار تومان جهت هزینه‌های چاپ واریز شود؛ و در سامانه نشریه بارگذاری نماید.

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق‌مؤلف

نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد مجله

پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

کوپ

مجله «جغرافیا و برنامه‌ریزی» با احترام به قوانین اخلاق در نشریات، تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

در مجله «جغرافیا و برنامه‌ریزی»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر مجله، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 پژوهشگر موظف است سلامتی و آسایش جسمانی و ذهنی شرکت‌کنندگان در پژوهش را حفظ نماید و نهایت مراقبت را به عمل آورد و اصول اخلاقی پژوهش را در این زمینه رعایت کند. رعایت موازین اخلاق پژوهش، گمنام ماندن و حفظ اسرار شرکت‌کنندگان در پژوهش از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏نامه آگاهانه تهیه شده باشد. چنانچه در آزمایش‌های مربوطه از حیوانات استفاده شده است، نحوه مراقبت و دستورالعمل چگونگی استفاده از حیوانات آزمایشگاهی رعایت شود.

نشانی مجله

آذربایجان شرقی، تبریز، بلوار 29 بهمن، دانشگاه تبریز، دانشکده برنامه‌ریزی و علوم محیطی، دفتر مجله جغرافیا و برنامه‌ریزی

تلفن دفتر مجله

شماره تماس کارشناس مجله (دکتر الهام علیزاده فرد):  04133392287

شماره تلفن مدیر اجرایی-داخلی (دکتر حسن محمودزاده): 04133392287

شماره تلفن مدیر مسئول (دکتر شهرام روستایی):  04133392287                                       

آدرس وبگاه مجله

https://geoplanning.tabrizu.ac.ir

رایانامه

geoplanning@tabrizu.ac.ir

رایانامه پشتیبان

geographyplanning@gmail.com